Το ποικιλόμορφο περιηγητικό πρόγραμμά μας περιλαμβάνει και εκδρομές σε σημεία με όχι εύκολη πρόσβαση, όπως η επίσκεψη στον λόφο που βρίσκεται το Παλαιόκαστρο. Το Παλαιόκαστρο (οχυρωμένη πόλη του 6ου αιώνα π.Χ.) ήταν η πρωτεύουσα του νησιού και βρίσκεται μεταξύ της Παλαιόπολης/Σκάνδειας και των Μητάτων. Στη διάρκεια της περιήγησης θα δείτε τμήματα της αρχαίας οχύρωσης, σημεία ανασκαφών και τα εκκλησάκια του Αγίου Κοσμά και του Αγίου Γεωργίου. Η θέα από την κορυφή (323μ.) είναι υπέροχη και κοιτάζοντας γύρω θα νοιώσετε ότι βρίσκεστε σε μια ιστορικά σημαντική τοποθεσία. Η συμμετοχή προϋποθέτει ότι είστε σε καλή φυσική κατάσταση και διαθέτετε κατάλληλα ορειβατικά παπούτσια. Η περιήγηση διαρκεί 3 με 4 ώρες.
![](https://i0.wp.com/pyrgoshouse.com/wp-content/uploads/2016/09/DSCN4301.jpg?resize=750%2C375&ssl=1)