Την Παρασκευή γιορτάζουμε την επέτειο της ένωσης των Επτανήσων – στα οποία ανήκουν και τα Κύθηρα – με την Ελλάδα. Στις 21 Μαΐου του 1864, οι Βρετανοί, έχοντας τα Επτάνησα στην κατοχή τους από το 1809, τα ‘δώρισαν’ στον νέο Έλληνα βασιλιά, το Γεώργιο Α’.
Ο Δήμος Κυθήρων έχει ανακοινώσει το πρόγραμμα του εορτασμού. Μετά την λειτουργία στο ναό του Εσταυρωμένου στη Χώρα (11:30 η ώρα), την ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου και την κατάθεση στεφάνων (στην πλατεία Χώρας, 1200 η ώρα), θα εκφωνηθούν λόγοι από εκπροσώπους των τοπικών αρχών.
![](https://i0.wp.com/pyrgoshouse.com/wp-content/uploads/2021/05/DSC_0598.jpg?resize=750%2C375&ssl=1)